Taekwondoda
Yumruğun sokak saldırılarında kullanılma azlığı

Taekwondoda yumruk neden ikinci plandadır.
Taekwondo çalışmasında müsabaka için değil sokak saldırılarına karşı self-defans amaçlı bile olsa "yumruk vuruşları" hemen hemen terk edilmiştir.Başa yumruk vuruşları çoğu dövüş sanatlarında ortaktır ve vuruş teknikleri hemen hemen aynıdır.Ancak hiçbir dövüş sanatında da yumruk vuruşu akla gelen ilk fikir değildir.Çünkü yumruk atmak pratik olarak kolay görülse de her şeyin kendine göre avantajı olduğu kadar dezavantajları da vardır.Yumruk atmak her dövüş sanatı için sokak dövüşlerinde bir dezavantaj olarak ortaya çıkar.
Self defansta yumruk bir savunma aracıdır. Tekme gibi, rakibin saçları gibi, fırlatılan bir cisim veya eldeki bir tornavida gibidir.Amaç rakibi alt ederek veya korkutarak  kişinin kendisini korumaktır. Yumruğun kullanılacağı yer vardır ancak gereksiz kullanılışı faydadan çok kişinin kendisine zarar vericidir.Tıpkı tornavida gibi; tornavidayı vidayı sıkmak için kullanırsanız korkunç bir güç oluşturarak vidayı tahtaya gömersiniz.Ancak tornavidayı manivela ,kaldıraç gibi veya konserve kapağı açmak için kullanırsanız çok az bir kuvvet uygulasanız bile bu tornavidaya zarar verir.Yumrukta böyledir.Vücuda atılan yumruk yumuşak dokularda ve kaburgalarda  hidrostatik şok oluşturabilir ve faydalı olabilir.Yumruk kendinden daha yumuşak dokulara atılırsa bir fonksiyon görebilir.
Nasıl ki tornavidayı gazoz kapağı açmak için kullandığınızda tornavidaya zarar verirseniz,yumruğunuzu da başa vurmak için kullanırsanız kendi ellerinize zarar verirsiniz.Burada bilmeniz gereken birkaç nokta vardır.

   *Baş kemikleri el kemiklerine göre sert, kalın ve sağlam bir yapıdadır.Bu nedenle sizi saldırgana bir yumruk attığınızda incinen rakibin başı değil sizin eliniz olur.Tahta ile sabit bir demire vurduğunuzda kırılan obje muhakkak sizin vurduğunuz tahta olur.Vuruş gücünüz aynen sizin tahtaya geri yansır.Rakibe vurduğunuzda da rakibin daha sert olan baş kemikleri değil ,sizin daha narin olan el kemikleriniz sakatlanır.Siz rakibin başının tepesine , çenesine veya şakağına bile vursanız eğer bir kemik kırılacaksa bu sizin el kemikleriniz olur. Polis karakolları sokak dövüşü yapanları ve saldırganları genelde el kemiklerindeki incinme , kanama ve kırılmalardan tespit ederler.El kemik kırkları onlar için en önemli delildir.
* Kişinin başı son derece hareketli ve reflekslere açıktır.Zaten size saldıran ve dövüşe hazır bir rakibe yumruğu net atmak çok zordur.Çünkü sonuçta baş ellerle korunan bir bölgedir.Bu nedenle yumruk ile saldırganı tek vuruşta indirmek ve nakavt etmek çok zordur. Bu da size daha sert saldırılar gelecek demektir.Self defansta amaç tek vuruşta saldırganı bertaraf edip o mekandan uzaklaşmak üzerine kuruludur.Yumrukla bunu başaramazsınız ve ikinci bir saldırıya maruz kalırsınız.
*Eğer yumruğunuz saldırganın ağzına ve dişlerine gelirse elinizin kesilme ve kanama ihtimali çok kuvvetlidir.Hem yaralanan siz olursunuz ve hem de suçlu pozisyona düşersiniz.Çünkü parmakları kanayan birine polis merkezi saldırgan gözü ile bakar.Hem de eliniz vasıtasıyla  saldırganın ağzındaki kanama ve salyadan hıv,hepatit b ve c gibi bulaşıcı hastalıkları rahatlıkla kapabilirsiniz.Çünkü bir kişinin ağzında başka birine bulaşabilecek milyonlarca bakteri bulunabilir.

  Saldırgana elle vurulacaksa bu yumrukla değil avuç içi ile direk olarak yapılmalıdır.Bu daha emniyetli daha şaşırtıcı ve etkili bir yöntemdir.Eğer kuralına uygun ve etkili yapılırsa avuç içi ile vurmalar o kadar etkili olur ki öldürücü etkisi bile vardır.
Çin dövüş sanatlarının en önemli kuralıdır ki; Vücudunuzun sert kısımları ile rakibin yumuşak dokularına , vücudun yumuşak kısımları ile rakibin sert kısımlarına vuruş yapılır.Misal yumruk, dirsek , diz ve parmak uçları ile Rakibin kaslarına, karnına,gözlerine saldırırken, avuç içi veya ayak tabanı ile rakibin başına ,dizine veya dirseğine saldırılır.
      Bunu izahatını boks maçlarında görebilirsiniz.Boks eldivenleri yumuşaktır ama darbeyi rakibe geçirir.Çıplak elle vurulsa darbeyi rakibin yüzü değil sizin eliniz geriye alır.Bu nedenle taekwondo ve diğer dövüş sanatlarında size yapılan sokak saldırganlarına karşı asla yumruk kullanmayınız.En etkili ve verimli yol tek bir vuruşla nakavta giden ayak vuruşlarıdır.