Taekwondoda
Dui-Chagi Çalışması

Dui-Chagi Taekwondoda en etkili ve en kuvvetli tekmedir.Geri dönerken vücudun tüm gücünün ayağa verilmesiyle yapılan tekme biçimidir.Buna ilaveten, oldukça hızlı bir tekmedir.Bu nedenle müsabakalarda önemli ölçüde kullanılır.Sağdaki resimde olduğu gibi
Fakat güçlü ve hızlı olması kadar da pratikte zor bir tekmedir.Çok teknik beceri ister ve hatayı asla kabul etmeyen bir tekniktir.Kesinlikle tam ve düzgün yapılmalıdır.Yeni başlayan sporcuların taklit etmede çok zorlandıkları bir teknik.Bu tekniğin mükemmelliği genellikle üst kuşaklarda kendini gösterir..

duichagi.jpg (41854 bytes)

Bu tekniği öğrenirken size dostça söylenen tavsiyelere çok dikkat ediniz.Çünkü halihazırda çoğu öğretmen sporcularındaki bu tekniği kolay kolay beğenmez.Siz çok iyi yaptığınızı zannetseniz de çok hatalar bulurlar.Bu tavsiyelere muhakkak uyun.Çünkü kolaylıkla yapılabilen bu hareketi teknik olarak mükemmel yapmak aslında çok çalışma ister.
Size tavsiyem ilk adımda yeni sporcu iseniz aşağıdaki yöntemi takip etmelisiniz.Bu resim size adım adım nasıl dui-chagi çalışacağınızı gösteriyor.
1-Hazır olun
2-Geri dönüş yapın
3-tekme yapacak ayağınızı gövdenizin altından yukarıya doğru kaldırın
4-Geriye tekme atın
5-İleri doğru bir adım atarak yere inin( pozisyonunuz sırtınız hala dönüktür)
6-Tekrar geri dönerek hazır pozisyona geçin
Bu şekilde yavaştan başlayarak sürekli olarak bu tekniği geliştirmeye çalışın.


dui.jpg (30278 bytes)
resim1

Burada her adımda bir takım temel noktalar vardır.İlk adım hazır pozisyonda durmaktır ki bu artık genelde yapabildiğiniz bir pozisyondur.Zira her adım bu şekilde bir duruşla başlar.
İkinci pozisyonda unutamayın ki vücudunuzun tüm gücünü tekme istikametinde itmelisiniz.Yani ayağınızdaki güç tüm vücudun itme gücü olmalıdır.Vücudunuzu döndürürken aynı zamanda rakibe doğru itmesini de becerebilmelisiniz.Yani sabit bir nokta etrafında dönmemelisiniz.Vücudunuz dönerken aynı anda tekme atacağınız istikamete doğru yüklenmelidir.Yukarıdaki ikinci pozisyonu iyi inceleyiniz ve sağdaki pozisyonla karşılaştırınız.Kolayca karşılaştırın diye resimlere kırmızı + işareti koydum.Sağdaki resimde (resim2) vücut merkezi tam iki ayak arasındadır.Sporcu

dui2.jpg (16710 bytes)
resim2

iki ayağı üzerine yüklenmiştir.Resim1' de ise yük sporcunun bir ayağı üzerindedir ve ileri itmektedir. Eğer vücudunuzu ileri itmezseniz tekmeniz çok yavaş ve etkisiz olacaktır.Niçin olduğunu açıklamak çok kolaydır.Resim birdeki baştan 3. adıma bakınız.Bir ayak üzerinde duruluyor ve tekme atılacak ayak yukarı çekiliyor.Bu şekilde vücut merkezinizi ve vücut ağırlığınızı bir yerden bir yere taşıyabilirsiniz.Vücut ağırlığınız hızınızı kesemez.3. ve 4. adımlar dui-chaginin en önemli parçalarıdır.Bunları özellikle izah edeceğiz.Burada sporcunun başının hareketine çok dikkat ediniz.3. adımda bakışlarını sol omzuna vermişken 4, adımda sağ omuzu üzerinden geriye bakmaktadır.Başın bu ani hareketi ve çevirimi çok önemlidir.Daha vücudunuz tam dönmeden omuz üzerinden hedefin görülüp nişanlanması lazımdır.Bunu sürekli çalışınız.Bu çalışmalar boyunca başınızın dönmediğini fark edeceksiniz.Çünki Kulağımız içindeki denge organı zamanla bu dönmeleri dengeler ve baş dönmesi hissi olmaz.Zaten çok süratli dönmelerde iç kulak bu dönme hissini algılayamaz.
Bu 3. ve 4. adımlardaki bir diğer nokta tekme boyunca vücudunuzu asla geri döndürmeyin.Yani tekme hedefini bulmadan vücudunuz rakibe çevrilmesin.Kesin boşa düşer ve açık verirsiniz.Diğer türlü tekme başarılı olmasa bile rakibinizin atağı puan alıcı yere gelmez.
4. adımı iyi inceleyin: Sporcu sağ omuzu üzerinden hedefine bakıyor.Bu arada üst vücudunu geriye çevirmiyor.tekmeyi atıyor.Ama hala vücudunu çevirmiyor.Rakibi tekme vurmasına rağmen kontrol ediyor.Burası boşa düşüp puan vermemek açısından önem taşır.Rakibi kontrol ediniz dui chagiyi yerde etkisiz olursa vücudunuzu çeviriniz.Ama tekmeniz etkisiz ve rakip kontrollü ise ikinci bir dui chagi denemek için   vücudunuzu çevirmemeniz gerekir.
Dui chagi çalışırken dikkat edeceğiniz önemli bir hususta bu tekmeyi çok düzgün bir hatta atmalısınız.Yani düz bir çizgi çiziniz ve o çizgiden ayrılmamak şartıyla dui chagi çalışınız.Aksi halde tekmeniz kısa ve dairevi bir tekme olur ki son derece etkisiz ve teknikten uzak olur.
Taekwondonun bu en önemli 3. ve 4. bölümlerini pratik yapmak isterseniz aşağıdaki yöntemi tavsiye ederiz

dui1.jpg (11704 bytes)

Bu çok önemli bir dui chagi çalışma eksersizidir.Bu eksersizi sürekli yapınız.Vücut dengenizi çok iyi ayarlayarak kolları yana açarak geri tekme çalışınız bu arada geriye bakmayın.Dengeniz kaybolur.Bunu sürekli çalışınız.Çok düzgün tekme atmaya , tekmenizi mümkün olduğunca geriye etmeye gayret ediniz.Bu şek,ilde tekme attıktan sonra vücudunuzu geri çevirmemeyi pratik olarak yapmaya başlarsınız.
Dui chagi binlerce kez pratik gerektiren kolay zannedilip aslında çok zor olan bir harekettir.

Daha fazla bilgi için tıklayın