Kurallar
devam için tıkla

 

Madde 6        Sınıflandırma ve Yarışma Metotları

 

 

 

1     Yarışmalar Aşağıdaki gibi sınıflandırılır.

1.1     Bireysel rekabet normal olarak aynı ağırlık kategorisindeki yarışmacılar arasında olmalıdır.

Gerektiğinde birbirine yakın sıkletler tek bir kilo kategorisi oluşturmak için birleştirilebilir.  Hiçbir müsabık aynı yarışmada birden fazla ağırlık kategorisinde yarışamaz.

 

1.2        Takım Müsabakaları: Takım müsabakalarının ağırlık kategorileri ve yönteminde WTF Dünya

         Taekwondo Takımlar Şampiyonası için uygulanan prosedür şart koşulacaktır.

 

2     Yarışma sistemleri aşağıdaki gibi bölümlenmiştir.

         2.1    Tek elemeli turnuva sistemi

        2.2     Raund robin sistemi

 

3      Olimpiyat Oyunları ve 4 yılda bir yapılan çoklu spor oyunlarındaki Taekwondo Müsabakalarında, tek devreli eleme turnuvası ve repechage’lı sistemin kombinasyonu kullanılabilir.

 

4      WTF tarafından tanınan uluslararası seviyedeki tüm yarışmalar en az 4 ülkenin katılımıyla ve her sıklette en az 4 müsabıkın katılımıyla oluşturulacaktır. Yarışan müsabık katılımcısı sayısı 4’ten az olan ağırlık kategorisi veya 4 ülkeden daha az katılım olan herhangi bir turnuva resmi sonuçlarda tanınmayabilir. (kabul edilmeyebilir.)

 

5      WTF Dünya Taekwondo Grand Prix Serileri, WTF Dünya Taekwondo Grand Prix Serisi en son uygulanan Daimi Prosedürüne göre organize edilecektir.

 

 

 

 

 


 

      (Yorum)

1    Turnuva sisteminde,  yarışma ferdi bir temel üstüne kurulur. Ancak, takım sıralaması genel puanlama yöntemine göre ferdi sıraların toplamı ile de belirlenebilir.

 

Puanlama sistemi

Takım sıralaması aşağıdaki yönergelere dayanan toplam puanlar tarafından belirlenecektir.

-   Resmi tartıyı geçtikten sonra müsabaka sahasına giren her bir müsabık temel bir (1) puan.

-   Her bir galibiyet bir (1) puan (Tur atlayarak kazanma dâhil)

-   Har altın madalya ilave yüz yirmi (120) puan

-   Her gümüş madalya İlave elli (50) puan

-   Her bronz madalya ilave yirmi (20) puan

İki takımdan daha fazla takım eşit puan alması durumunda sıralamaya 1) Sıralamadaki takımlar tarafından kazanılan Altın madalya, gümüş madalya, bronz madalya sayılarına 2) Katılımcı müsabıkların sayısına 3) Ağır sıklet kategorilerindeki daha yüksek puanlara göre karar verilir.

 

 

1         Takım yarışma sisteminde, her takım yarışmasının neticesi ferdi takım sonuçları ile belirlenir.

 

(Açıklama #1)

Konsolide (birleştirilmiş) ağırlık kategorileri:

Birleştirme yönteminde Olimpik ağırlık kategorileri takip edilecektir.

 

 (Yorum)

WTF Dünya Taekwondo Takım Şampiyonaları, Dünya Taekwondo Takım Şampiyonalarının en son uygulanan Daimi Prosedürü temel alınarak organize edilecektir.

 

 

 

 

 

 


 

Madde 7        Müsabakanın Süresi

 

 

1    Müsabakanın süresi, rauntlar arasında bir dakikalık dinlenme süresi olmak üzere her biri iki dakikadan üç raunt olacaktır. Yarışmanın 3. raundunun tamamlanmasından sonra eşitlik olması halinde,  bu raundu takip eden bir dakikalık dinlenme süresinden sonra, Bir dakikalık bir 4. raunt Altın  raund olarak yapılacaktır.

 

2         Rauntların süresi ilgili şampiyona için Teknik Delegenin kararı üzerine 1 dakika X 3 raunt, 1,5 dakika X 3 raunt veya 2 dakika X 2 raunt ya da 5 dakikalık 1 raunt olarak (her müsabık için 30 sn’lik bir mola ile) ayarlanabilir.

 

 

Madde 8        Kura Çekimi  

 

 

1    Kura çekiminin tarihi şampiyonanın reklamanında belirtilecektir. Belirlenen kayıt tarihinin sonunda, Organizasyon Komitesi,  WTF veya kendi resmi web sitesinde her bir sıkletteki kayıtlı müsabıkların listesini duyuracaktır. Katılımcı takımlar kura çekiminden önce girişlerini teyit etmekten sorumludur.

 

2    Kura çekimi bilgisayar ile veya manüel rastgele çekme ile ifa edilebilir. Çekmenin sıra ve yöntemi Teknik Delege tarafından belirlenecektir.

 

3         Belli sayıda yarışmacılar WTF sıralamasına (ranking) dayalı seri başı olacaktır. Seri başı yarışmacıların sayısı şampiyonanın Daimi Prosedüründe veya şampiyona reklamanında belirtilecektir.

 

 

Madde 9    Tartı

 

 

1    Yarışma günündeki yarışmacıların tartısı ilgili müsabakanın bir önceki gününde tamamlanacaktır.

 

2         Kurayla kontrol tartısı, yarışma sabahı spor salonunda yapılacaktır. Tartıyı geçen tüm sporcular kontrol tartısı için yarışma başlamadan maksimum 2 saat önce hazır bulunmalıdır. Kontrol tartıları müsabakalar başlamadan maksimum 30 dk önce tamamlanmalıdır.

2.1     kurayla kontrol tartısı için seçilecek sporcuların oranı maç reklemanında veya antrenör toplantısında bildirilir. Tartılacak sporcular yarışma başlamadan maksimum iki saat önce bilgisayar tarafından kurayla belirlenir.

2.2 bu tartıda sporcuların kilo kategorilerinin %5’ine kadar fazla kilo toleransı vardır. Sporcunun kilosunun kategorisinin altında çıkması sorun teşkil etmez.

 

3    Tartı esnasında, erkek yarışmacı külot bayan yarışmacı külot ve sutyen giyecektir. Ancak, eğer yarışmacı isterse, tartı çıplak olarak da yapılabilir. Yıldız ve Genç müsabıklar külotlarıyla tartılmalıdırlar, 100 gr toleransa müsaade edilecektir.

 

4    Tartı bir kez yapılacaktır; ancak ilk defasında kilosu uygun olmayan yarışmacılara tartı süresi içerisinde bir tartı hakkı daha verilir.

 

4         Resmi tartı esnasında diskalifiye edilmemek için, Resmi olana özdeş bir tartı aleti ön tartı için salonda veya müsabıkların bulunma yerinde hazır edilecektir.

 

 

 

 


 

(Açıklama #1)

— Yarışma günündeki yarışmacılar:

Bu ifade WTF veya organizasyon komitesi tarafından müsabaka takviminde planlanan günde yarışmak için listelenen yarışmacılar olarak tanımlanır.

— ilgili müsabakanın bir önceki günü:

Tartı zamanı organizasyon komitesi tarafından kararlaştırılacaktır ve katılımcılara takım toplantısının (Kafile başkanları toplantısı) başında bildirilmesi gerekir. Tartı süresi en çok 2 saat olacaktır.

   

 

 (Açıklama #2)

Tartı için yerler kadın ve erkek sporcular için ayrı ayrı kurulacaktır. Tartı görevlilerinin cinsiyetinin yarışmacılarınkiyle aynı olması gerekir.

   (Açıklama #3)

Resmi tartı esnasında diskalifiye:

Bir yarışmacı resmi tartı sırasında diskalifiye olduğunda, yarışmacının ‘katılım puanı’ verilemez.

(Eğer bir müsabık tartı işleminde hile yaparsa, müsabık tartı hakemlerine danışıldıktan sonra Teknik Delegenin kararıyla diskalifiye edilecektir.)(altı çizili kısım çıkartıldı.)

 

   (Açıklama #4)

Resmi tartı aletine özdeş tartı aleti:

Deneme tartısı resmi tartınınki ile aynı tip ve kalibrasyonda olmalı ve bu husus organizasyon komitesi tarafından yarışmadan önce doğrulanmalıdır.

devam için tıkla