Kurallar
Devam için tıkla

Madde 10. Müsabaka Kuralları

1.   Müsabıkların çağrılması

Müsabıkların adları planlı müsabakanın başlamasından üç dakika önce üç kere anons edilecektir. Müsabaka alanına planlanmış başlama zamanından sonra bir dakika içinde çıkmayan müsabık çekilmiş sayılacaktır.  

2.   Fiziksel kontrol ve Elbise (Kostüm) Kontrolü

Müsabıklar, anons edildikten sonra, fiziksel kontrol ve elbise kontrolü için WTF tarafından atanan kontrol görevlisi eşliğinde belirlenmiş kontrol masasına gideceklerdir. Kontrol esnasında müsabıklar hiçbir hoşnutsuzluk göstermeyecek ve rakiplerini yaralayabilecek eşya ve materyal taşımayacaklardır.

3.   Müsabaka alanına giriş

Kontrolden sonra, müsabıklar bir antrenör ile bekleme pozisyonuna gireceklerdir.

4.   Müsabakanın başlaması ve bitmesi

Müsabaka her raundda Orta Hakemin “Shi-jak” komutu ile başlayacak, yine Orta Hakemin “Keu-man” komutu ile sona erecektir. Orta Hakem “Keu-man” komutu vermese bile müsabaka daha önceden belirlenen zaman dolduğunda sona erecektir.

5. Müsabakanın Başlamasından önce ve Bitişinden sonra uygulanacak Kurallar

1)      Müsabıklar yüzleri birbirine dönük olarak durmalı, Orta Hakemin “Cha-ryeot” komutu ile selamlama vaziyeti almalı, “Kyeong-rye” komutu ile birbirlerini selamlamalıdırlar. “Cha-ryeot” Selamlama duruşu, doğal olarak vücudun duruşu şeklinde, bel 30 dereceden daha fazla, baş ise 45 dereceden daha fazla eğilerek, yumruklar bacakların yanında sıkılı olarak tutularak yapılacaktır.

2)      Orta Hakem müsabakayı “Joon-bi” ve “Shi-jak” komutu ile başlatacaktır.

3)      Son raundun bitmesinden sonra, müsabıklar kendi yerlerinde, yüzleri birbirlerine dönük, Orta Hakemin “Cha-ryeot” ve “Kyeong-rye” komutu ile selamlama yapacaklar ve daha sonra ayakta durma pozisyonunda hakemlerin kararını bekleyeceklerdir.

4)      Orta Hakem kazananı, kazanan müsabık tarafındaki elini kaldırarak ilan edecektir.

5)      Müsabıkların köşelerine çekilmesi

6. Takım Müsabakalarında Müsabaka Kuralları  

1)      Her iki takımda, Müsabıkların Yerinden 1. Sınır Çizgisine doğru sunulan takım düzeninde yüzleri birbirine dönük olmak üzere duracaktır.

2)      Maçın başlamasından önceki ve bitmesinden sonraki uygulama bu Maddenin 5. Fıkrasına göre yapılacaktır.

3)      Her iki takım da, müsabıkların müsabaka yapabilmesi için, Müsabaka Alanını terk edecek ve müsabakalar için belirlenen yerin kenarında bekleyecektir.

4)      Son maçtan (final maçı)  hemen sonra her iki takım da yüzleri birbirlerine dönük vaziyette Müsabaka Alanındaki yerlerini alacaktır.

5)      Orta Hakem kazanan takımı, kazanan takım tarafındaki elini kaldırarak ilan edecektir.

(İyi Yönetim için Esaslar -2)

Müsabakanın tamamlanmasından sonra, müsabıklar kasklar başlarında selamlama yapacak, Orta Hakem kazananı ilan ederken kasklarını çıkaracaklardır.

Madde 11. İzin Verilen Teknikler ve Alanlar

1.      İzin verilen teknikler

1)      Yumruk Tekniği: İşaret parmağının ve orta parmağın ön kısmı kullanılarak, diğer parmaklar sıkıca kapalı olarak uygulanan tekniktir.

2)      Ayak Tekniği: Ayak bilek kemiğinin altındaki bölümü kullanılarak uygulanan tekniktir.

2.      İzin Verilen Alanlar

1)      Vücut (Gövde): Müsabaka yeleği (safeguard) ile kapalı alanlara yumruk ve ayakla yapılacak teknik atağa izin verilmiştir. Fakat bu ataklar spayn bölgesine (kask ve vücutluğun iplerinin bağlandığı ara bölge) yapılmamalıdır.

2)      Yüz: Bu alana başın arka bölümü hariç olmak üzere, sadece ayak ile atak yapılmasına izin verilmiştir.

(Açıklama # 1)

Yumruk teknikleri: Orijinal Kore teknikler terminolojisinde, “Pa-run-ju-mok”  terimi doğru biçimde sıkılı yumruk olarak tercüme edilebilir. Bu nedenle, orta parmak ve işaret parmağının önünü kullanarak vurma ile, parmakların eklem yerleri açı, yörünge veya basamak oluşturmayacak şekilde yapılacak vuruş da kabul edilebilirdir.  

(Açıklama # 2)

Ayak teknikleri: Ayak elmacık kemiği (Bilek kemiği) aşağısında ayakla yapılacak her vuruş legal (geçerli) vuruştur. Bununla birlikte elmacık kemiğinden yukarısı ile, örneğin, kaval kemiği ile veya diz ile vs. yapılacak vuruşlara izin verilmemiştir.

(Açıklama # 3)

Gövde: Aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi; koltuk altları ile kalça kemikleri leğenin (Belden az aşağı) üstünde, koruyucunun bulunduğu bölge legal atak alanıdır. Bu nedenle vücut koruyucusu (müsabaka yeleği) vücut koruyucusu her bir sıklette kuralına ve müsabıkın fiziğine uygun olarak  giyilmelidir.

(Açıklama # 4)

Yüz: Aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi bu, arka kısım (Spaynın deveamı)  hariç her iki yan ve kulaklar dahil, başın arka bölümü hariç olmak üzere başın tüm bölgesini ihtiva eder.

Madde 12. Geçerli Puanlar

1. Legal Puan Bölgeleri

1)      Vücudun orta bölümü: Vücut koruyucusu ile kaplı olan bölge.

2)      Yüz: İki kulak dahil olmak üzere yüzün tümü.

2. Vücudun legal puan bölgelerine izin verilen teknikler doğru ve güçlü olarak uygulandığında gerekli puanlar verilecektir.
Eloktronik sistem kullanımlaın da puanlar sistem tarafından verilir.

3.  Geçerli puanlar aşağıdaki bölümlere ayrılır:

1) Vücut koruyucusuna atak bir (1) puan.

2)
  Vücut koruyucusuna dönerek atak bir (3) puan.

3) Yüze atak iki (3) puan,

4) Yüze dönerek atak iki (5) puan,

5) Her iki Kyongo cezası için rakibe 1 puan verilir.Bir Gam-jeom  cezası için rakibe 1 puan verilir.

6) Maç skorunu 3 raundun puan toplamı belirler.

2)       Müsabıklardan birisi rakibinin yüzüne zor bir teknik uyguladığında Bir (1) ek puan tekniği uygulayan müsabıka verilecektir. Tekniğin arkaya doğru 180 derece dönüşten daha fazla bir dönüşle yapılması gerekmektedir.  

Açıklama #2

Arkaya dönüş: Arkaya dönüş, sporcunun vücudunu ters yönde çevirmesi anlamına gelmektedir. Sporcu tam bir devinimle (hareketle), arada hiç durmaksızın bir tekme tekniği uygulamaktadır. Bu devinim, tekme vurulmadan önce, sporcunun arkasının çok kısa bir zaman için (saniyelik) olarak rakibinin yüzüne dönük olmasına neden olmalıdır

4.  Üç raunddaki puanların toplamı maç sonuç skoru olacaktır. 

5.Puanların geçersiz sayılması: Müsabıklardan birisi yasaklanmış bir vuruşla puan alıcı bir atak yaparsa, verilen puanlar iptal edilir.

Yol gösterme : yarışmacılardan biri diğer yarışmacıya önce 14 maddenin ilgili fıkralarından birini gerçekleştirmişse ( örnek ihtar cezası yada eksi ceza ) sonra da teknik uygulayarak skorboarta puan yansımış ise orta hakem derhal illegal hareketi yapan yarışmacıya önce cezasını verir sonra puanını geçersiz sayar. Şayet yarışmacılardan biri legal bir teknik sonucu puan almış sonrada cezayı işlemi gerektirecek hareket yapmışsa puan geçerli cezada geçerlidir.

(Açıklama #1) Legal puan alanlar

- Vücut: Arka kısımdaki dikey spayn bölgesi hariç vücut koruyucusunun kapladığı tüm alan.

- Yüz: Başın arka kısmı hariç, kulaklar dahil yüzün tümü.

(İyi Yönetim için Esaslar)

Müsabıkın ayağının herhangi bir yeri rakibinin yüzüne değdiğinde, bu geçerli puan sayılacaktır. Bu kural, rakibin atağın çenesine geldiği ve yaralandığı şeklinde rol yapmasını engellemek içindir.

(Açıklama # 2)

Tam teknik uygulanması: Bunun anlamı, legal olarak uygulanan tekniğin belirlenen sınırlar dahilinde rakibin legal hedef bölgesine tam olarak uygulanmasıdır.

(Açıklama # 3)

Etkili bir şekilde:

a.  Elektronik puan veren safeguard kullanıldığı durumlarda: Ataklar, sıklete ve cinsiyete (bay/bayan) bağlı olarak, safeguard  içine yerleştirilen hassas algılayıcılar (sensörler) tarafından tekniğin etkililik derecesine göre puanlandırılır. 

b.  Elektronik Algılayıcı ile donatılmamış safeguard:  Atağın sert, beklenmedik ve etkili olarak rakibe uygulanması ve vuruşun etkisinin hissedilmesi şeklinde değerlendirilir.

(İyi Yönetim için Esaslar)

- “Kye-soo” Kriteri

Müsabıklardan birisi Knock-down durumuna düştüğünde, Orta Hakem ilk olarak yere düşen müsabıkın durumunu kontrol edecek ve daha sonra saymaya başlayacaktır. Saymayı tamamladıktan sonra Hakem, kayıt masasına diğer müsabıka (ayakta kalan müsabık) bir (1) puan eklemesini işaret edecektir.  

- “Knock-down” Madde 17’deki kriterlerle uyumlu olmalıdır.

(Açıklama # 4)

Puanın geçersiz sayılması: İllegal teknik, atak veya hareketlerle kazanılan puanlar geçersiz sayılır. Bu durumda Hakem puanın iptalini el işaretiyle gösterecek ve gerekli cezayı bildirecektir. 

(İyi Yönetim için Esaslar)

Yukarıdaki durumlarda, Hakem hemen “Kal-yeo” komutunu verecek, el işareti ile puanı geçersiz sayacak ve daha sonra da gerekli cezayı verecektir.  

Madde 13. Puanlama ve Puanların İlanı

1.      Geçerli puanlar hemen kayıt altına alınarak ilan edilecektir.

2.      Elektronik ekipmanla donatılmamış safeguard kullanıldığı durumlarda, geçerli her puan Yan Hakemler tarafından puanlama butonları veya Yan Hakem pusulası ile verilecektir.  

3.      Elektronik donanımlı saeguard kullanıldığı durumlar:

1)      Vücudun orta-bölümündeki geçerli puanlar otomatik olarak elektronik safeguard tarafından bildirilecektir.

2)      Yüze uygulanan geçerli puanlar, Yan Hakemler tarafından puanlama butonları veya Yan Hakem pusulası kullanılarak verilecektir.

4.      Elektronik puanlama aracının (butonla puan verme) veya Yan Hakem puanlama pusulasının kullanıldığı durumlarda geçerli puanlar üç veya daha fazla yan hakemin verdiği puanlar olarak kabul edilecektir.

(Yorum:)

Adil yönetiminin sağlanabilmesi için elektronik safeguardlar, uygunlukları, müsabakada kullanılabilme yetenekleri bakımından kontrol edilecektir.

(Yorum:)

Puanların hemen verilmesi bu kuralların temel prensibidir. Kullanılan puanlama yöntemine bakılmaksızın bu prensibe riayet edilecektir.

(Açıklama # 1)

Puanlar hemen kayıt altına alınmalı: Hemen puanlamanın anlamı, puan alıcı tekniğin uygulanmasından sonra puanın verilmesidir. Belli bir zaman geçtikten sonra verilen puanlar geçerli değildir.

(Açıklama # 2)

Hemen kayıt altına alma ve ilan: Hakemler tarafından verilen puanlar skorbord’da hemen gösterilmelidir.

(Açıklama # 3)

Elektronik alıcılar ile donatılmamış safeguardların kullanılması: Tüm puanlama hakemlerin kendi kararlarına göre yapılacaktır. Verilen ve kaydedilen puanları hemen skorboard’da gösterecek bir sistem olmalıdır. Bununla birlikte elektronik ilan sistemleri olmadığı zaman, puanlar hakemin puan pusulasında işaretlenecek ve her raund sonunda ilan edilecektir.

(Açıklama # 4)

Elektronik safeguard kullanılması: Vücuda isabet eden puan alıcı vuruşlar, teknikler otomatik olarak kayıt altına alınacaktır. Hakemler, yüze  uygulanan vuruş ve tekniklere puan vereceklerdir.

(İyi Yönetim için Esaslar)

Hakemler puanlama sistemine bakmaksızın hemen puanlama prensibi ile hareket edeceklerdir. Raundun sonunda puan verme bu kuralın ihlali olacaktır. 

Devam için tıkla