Sporcu İçecekleri ve Enerji içeceklerinden farkı


Son bir iki yıl içinde sporcu içecekleri son derece moda oldu ve spor aktiviteleri esnasında sporcular tarafından kullanılmaya başladı.
Ancak unutmamak lazımdır ki piyasada 2 tür içecek vardır.Enerji içecekleri ve Sporcu içecekleridir.

Enerji içecekleri:   Kefein, guarana, gingseng gibi bitkisel uyarıcılar içerir.

Spoırcu içecekleri:   Sakkoroz, Frukoz ve glukozla vücüdu destekler.


Enerji İçecekleri:
Enerji içecekleri, reklamlardaki mesajın aksine ‘insanları kanatlandırarak’ enerji vermiyor. İçeriğindeki yüksek kafein sayesinde vücutta var olan enerjiyi harekete geçiriyor.
Uzmanlar, günde 1 şişeden fazla tüketilen enerji içeceklerinin vücudun dengesini bozduğunu ve sağlık açısından risk doğurduğunu belirtiyor.
Enerji içecekleri kafeine duyarlı kişilerde ciddi riskler oluşturur.. 14 yaşından küçük çocukların, hamilelerin, tansiyon hastalarının kesinlikle enerji içeceği tüketmemesi, bu içeceklerin spor yaparken ve alkolle karıştırılarak içilmemesi tavsiye edilir.. Türkiye pazarında yerli ve yabancı 40’ın üzerinde enerji içeceği var. Firmalar, satışlarını artırmak için ‘insanları kanatlandıran, alevlerin içine çağıran’ pek çok reklam yayınlıyor. Türkiye’de satılan enerji içeceklerinden bazıları şöyle: Battery, Black Colt, Burn, Buzzer, Çılgın Boğa, Deep, Fullpower, Flash Power, Fulforce, Gatorade, Kristal, Lion Clup, Maddox, NRG Energy, Nonstopenergy, Power Bull, Powerade, Red Devil, Red Bull, Red Dragon, Red Zone, Sole, Tiger Shot, Toreador, Zebra.
Sporcuların bunlardan uzak durması tavsiye edilir.
Çoğu içind eyüksek oranda kafein içerdiği için tütekiciler aısndan zararlı bulunmuş ve mahkemece yasaklanma yoluna gidilmiştir.Önceden içinde litre başına 350 mlgr kafein bulunan enerji içecekleri bil piyasada rahatça satılabiliyordu şimdi ise litre başına 150 ml/gr dan fazla bulunduranlar satılmayacak..
Enerji içecekleri yüksek miktarda kafein içerdiğinden nerede ise bir içecek olarak değerlendirilmez ilaç sınıfına kanur..

Bu konuda Tarım orman ve Köişleri bakanlığıda bir tebliğ yayınlamıştır.taekowndocu kardeşlerimizin bilgilenmesi bakımından bu tebliği sayfamızın sonunda yayınllamıştır:
Tebliği okumak için
>>Tıklayınız


Sporcu içecekleri:

kafein, taurin, guarana, gingseng gibi bitkisel uyarıcılar içermiyor. Sakkaroz, frukoz ve glukozla vücudu destekliyor. Vücudun terlemeyle kaybettiği mineral ve tuzları geri kazandırıyor.

Sporcu içeceğinden en yüksek faydayı sağlamak için harekete başlamadan 10-20 dakika önce çeyrek litre (bir meşrubat kutusundan az) içmek gerekiyor. Tüketim sınırı yok. Hacettepe Üniversitesi'nden Sporcu Beslenmesi Uzmanı Aylin Hasbay, bunların sporcuya zararının olmadığını söylüyor: ‘‘Vücut bazı sporlarda dört litreye kadar su, dolayısıyla mineral ve tuz kaybeder, sporcu içecekleri bunları geri kazandırır, yüzde 4-8 karbonhidrat içerdiği için enerji takviyesi yapar. Ancak, hafif sporlarda kullanılmasına gerek yok. Bisiklet, koşu gibi yoğun ve en az bir saat süren aktivitelerde kullanılmalı. Aktivitenin her 20 dakikasında bir su bardağı kadar içilebilir.’’

Dayanıklılık gerektiren sporlarla ilgilenen birçok atlet antrenmanları sırasında sükroz ve benzeri şeker içeren ürünler kullanır.. Bu şeker içerikleri nedir ve bu besinler sporcuların performansları üzerinde nasıl bu denli etkin olabilir.


 

Gatorede (enerji içeceğide vardır karıştırılmamalıdır)ve Paworade,sportkick , İzostar ,piyasada satılan bazı sporcu içeceklerindendir.Bu resimler reklem amacı ile değil enerji içeceklerinden ayrılması amacı ile konmuştur.


Sükroz, glükoz, maltoz şeklinde basit şeker olarak hazmedilen karbonhidratlar, performans üzerinde olumlu etki yaratır zira egzersiz sırasında aktif halde bulunan kaslar, oluşan fazladan glükozu (karbonhidratların hazmedilme sonrası son hali) hemen kullanabilirler. Egzersiz sırasında alınan karbonhidratlar, ince bağırsak tarafından hızla kana karışır ve vücudun her noktasına "glükoz" olarak ulaşır. Kaslar glükozu enerji üretmek amaçlı kullanmaya bayılırlar ve kaslarda oluşan bu tür bir karbonhidrat yüklemesi kendisini performans artışı olarak hemen hissettirir.

Sporcu içecekleri dişlere zarar verebilir.

Özellikle sporcuların susuzluklarını gidermek için içtiği özel içeceklerin, yüksek asit seviyesi nedeniyle diş minelerini ve kemiğini erozyona uğrattır. Bu içeceklerin dişleri aşındırma etkisinin, içme suyunun 30 katı olduğu tespit edilmiştir. İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi uzmanları, sporcu içeceklerinin uzun ömürlü olması için eklenen asitlerin dişlerde tahribata yol açtığı, gazlı içeceklerin de dişleri aşındırabileceği uyarısında bulundular.Bu konuda taekwondocu kardeşlerimizin dikkatli olmaları ve diş bakımlarını ihmal etmemeleri gerekmektedir.